En İyi 5 WordPress Site İçi Arama Eklentisi

En İyi 5 WordPress Site İçi Arama Eklentisi

Büyük bir içerik arşivine sahip bir WordPress web siteniz ya da satışta çok sayıda ürününüz var mı?

Eğer öyleyse, ziyaretçileriniz web sitenizde istediklerini bulmakta zorlanabilir. İyi bir WordPress arama eklentisinin devreye girdiği yer burasıdır.

WordPress temel olarak bir arama özelliği sunar, ancak bu, oldukça basittir ve sınırlı özelliklere sahiptir. Bu yüzden WordPress web sitenizin kullanıcı deneyimini geliştirmek için güçlü bir arama eklentisi kullanmak daha etkilidir.

Neyse ki, birkaç WordPress site içi arama eklentisi bu sınırlamaları giderebilir. Ayrıca, web sitenize harika bir görünüm ve his vermek için özelleştirme seçenekleri de sunar.

Listeye geçmeden önce WordPress web sitenizde neden arama eklentilerine ihtiyacınız olduğunu ve bir arama eklentisinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini ele alalım.

Haydi başlayalım!

WordPress Web Sitenizde Neden Site İçi Arama Eklentileri Kullanmalısınız?

Sistemde yerleşik bir eklenti varken neden bir WordPress site içi arama eklentisi kurmanız gerektiğini merak edebilirsiniz. Bu sorunun cevabı varsayılan arama işlevinin oldukça yetersiz olmasıdır.

Varsayılan arama sistemi, neredeyse sıfır esneklikle yavaş arama sonuçları sunar. Öte yandan, WordPress site içi arama eklentileri hızlıdır ve WordPress web siteniz için birçok avantaj sağlar.

İlk olarak, bu eklentiler ziyaretçilerinizin belirli bilgileri bulmasını kolaylaştırır. Örneğin, web sitenizde video oyunları satıyorsanız, bunları her kategori altında birkaç oyunla türlere ayırabilirsiniz. Bu durumda, ziyaretçilerin belirli bir oyunu manuel olarak bulması zor olacaktır.

Neyse ki, bu eklentiler, kullanıcıların arama kutusuna sadece aramak istedikleri şeyi yazarak en sevdikleri video oyununu aramalarını kolaylaştırır.

Ayrıca site içi arama eklentileri, kullanıcılarınızın aradığı terimleri ve sayfaları görebilmeniz için arama günlükleri özelliği ile kullanıcılarınızın ne aradığını izlemenize de yardımcı olur.

WordPress Site İçi Arama Eklentilerinde Aramanız Gereken Özellikler Nelerdir?

Web siteniz için en iyi WordPress site içi arama eklentilerini bulmak için aşağıdaki özellikleri gözden geçirebilirsiniz:

1. Derecelendirmeler ve İncelemeler

Web sitenize bir arama eklentisi indirmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey, incelemeleri ve derecelendirmeleri kontrol etmektir.

Bir arama eklentisi yüksek puanlara ve olumlu eleştirilere sahip değilse, onu web sitenize yüklememeniz sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü negatif incelemelere ve düşük derecelendirmelere sahip eklentiler ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılamayabilir. Bu yüzden temel olarak, en az 4 yıldızlı derecelendirmeye ve iyi incelemelere sahip eklentiler aramanız gerekir.

Benzer şekilde, istediğiniz eklentiyi Google’da veya diğer arama motorlarında arayabilir ve üçüncü taraf web sitelerinin bu konudaki incelemelerini analiz edebilirsiniz. Birden fazla web sitesindeki(ekonomik hosting paketlerinde) bu incelemeler, arama eklentilerinin işlevselliği ve performansı hakkında size net bir fikir verebilir.

2. İşlevsellik ve Özellikler

İncelemeler ve derecelendirmelerden sonra, kontrol etmeniz gereken bir sonraki şey, eklentinizin özellikleri ve işlevleridir. Eklenti aramak söz konusu olduğunda, aşağıdaki özellikleri aramanız gerekir:

Hızlı ve Hassas Arama

Ziyaretçilerin, aradıklarını kelimeleri bulmaları çok uzun sürerse web sitenizden uzaklaşır. Bu yüzden site içi arama eklentiniz, kullanıcılarınızın sıkılmaması için yüksek yükleme hızları sağlamalıdır. Aynı şekilde, arama sistemi de doğru sonuçlar vermelidir.

Görünürlük

Arama çubuğunuz, kullanıcılarınız tarafından kolayca görülebilmelidir. Ziyaretçileriniz web sitenizi ziyaret ettiklerinde, arama kutusunu hızlı bir şekilde bulmaları gerekir. Arama çubuğunuz düzgün bir şekilde görünmüyorsa, ziyaretçileriniz sizde bu özelliğin hiç olmadığını düşünebilir ve onu bulmak için uğraşmaya değmeyeceğine karar verebilir.

Cümle Arama

Ziyaretçilerinizin çoğu, arama kutusuna blog yayınınızın tam adını veya ürün adını yazmaz. Sonuç olarak, arama eklentiniz en iyi sonuçları elde etmek için kullanılan ifadeleri yorumlamalıdır.

Kısa ve İlgili Sonuçlar

Arama eklentiniz, kullanıcınız web sitenizde bir şey aradığında alakalı sonuçlar göstermelidir. Bir e-ticaret siteniz varsa, ürünle ilgili tüm bilgiler de görünür olmalıdır. Örneğin, kullanıcınız belirli bir ürünü ararsa, arama eklentisi ürün resmini, puanını, fiyatını ve açıklamasını göstermelidir.

Hız

Arama eklentisi hızlı olmalı ve sonuçları hızlı bir şekilde göstermelidir. Aynı şekilde, web sitenizi yavaşlatmamalıdır.

Uygun Sıralama ve Filtreler

Arama sonuçlarını daraltmak söz konusu olduğunda, uygun sıralama ve filtreler hayati bir rol oynar. Bu özellikler, ziyaretçilerinizin web sitenizde aradıklarını bulmalarını kolaylaştırır. Yalnızca arama sonuçlarını daraltmakla kalmaz, iyi tasarlanmış sıralama ve filtreler de kullanıcılarınıza sitenizle etkileşim kurmanın bir yolunu sunar.

Arama Günlükleri

Arama eklentilerinin önemli özelliklerinden biri arama günlükleridir. Bu yüzden web sitenizde ne aradıklarını izlerseniz ziyaretçilerinizi daha iyi anlayabilirsiniz. Arama günlükleri bu süreçte size yardımcı olur. Ziyaretçilerinizin ne istediğini öğrendikten sonra, ihtiyaçlarını çok daha etkili bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Arama Çubuğu Tasarımları

Seçtiğiniz site içi arama eklentisi, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç arama çubuğu tasarımı içermeli veya özelleştirilebilir bir arama çubuğuna sahip olmalıdır. Bu, arama motorunun WordPress web sitesi tasarımınızın geri kalanıyla eşleşmesini ve her şeyin tutarlı olmasını sağlar.

3. Güncellemeler ve Bakım

Bir eklenti ararken, eklentinin sık sık güncellenmesi gerektiğini bilmeniz gerekir. Sık güncellemeler, işlevsellikten ve performanstan ödün verilmemesini sağlar.

İstediğiniz arama eklentisinin en son güncellemesinin 6 aydan uzun bir süre önce gerçekleştiğini veya güncellemelerde herhangi bir düzensizlik olduğunu görürseniz, başka bir eklentiye geçmeyi düşünmeniz gerekir.

Düzensiz güncellemeler, eklentinin bir güvenlik riski oluşturduğu anlamına da gelebilir. Eski bir eklenti, çoğunlukla bilgisayar korsanları tarafından web sitenizi ihlal etmek ve kötü amaçlı kod enjekte etmek için kullanılır.

Benzer şekilde, bir üçüncü taraf web sitesinden bir arama eklentisi indirirseniz, eklentinin destek politikasını görmek için resmi sitesini kontrol edin. Eklentiyle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, uygun müşteri desteği için destek ekibiyle iletişime geçip geçemeyeceğinizi gözden geçirin.

En İyi 5 WordPress Site İçi Arama Eklentisi

Aşağıda piyasada bulabileceğiniz en iyi 5 ücretsiz ve premium WordPress site içi arama eklentisini bulabilirsiniz:

1. SearchWP

SearchWP

SearchWP, WordPress aramalarını düzeltmek için tasarlanmış ve oluşturulmuş popüler bir WordPress site içi arama eklentisidir. WordPress yerel arama motoru tarafından yok sayılan içeriği bulmaya çalışır.

Bu premium eklenti, WordPress pazarındaki en iyi ve en kapsamlı eklentidir. Etkinleştirildiğinde, içeriğinizi otomatik olarak dizine ekler ve WordPress’teki varsayılan arama sisteminin yerini alır.

Google’da doğrudan web sitenizde arama yapmanızı sağlar. Bu eklenti, belirsiz eşleşmeler, arama terimi vurgulama ve terim eş anlamlıları sunan daha fazla eklentiyle birlikte gelir. Belirli arama içeriklerini de arama sonuçlarından hariç tutmanıza olanak tanır.

Eklentinin gelişmiş özelliği; başlık, içerik, bilgi kategorileri, etiketler, alıntılar, referanslar ve yorumlardaki anahtar kelimeleri aramaya izin verir.

SearchWP, WooCommerce, Easy Digital Downloads, bbPress, WP Job Manager, Advanced Custom Fields ve daha fazlası gibi farklı popüler WordPress eklentileriyle mükemmel bir şekilde bütünleşir. Ayrıca özel meta verilerle ve PDF’ler, metinler ve ofis belgeleri gibi belgelerle de bütünleşir.

SearchWP, ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarını anlayabilmeniz ve karşılayabilmeniz için ziyaretçilerinize ilişkin bazı benzersiz bilgileri görüntülemenize de olanak tanır.

2. Ajax Search Pro

En İyi 5 WordPress Site İçi Arama Eklentisi
En İyi 5 WordPress Site İçi Arama Eklentisi

Ajax Search Pro, önbelleğe alma, anahtar kelime önerisi ve otomatik tamamlama, anahtar kelime vurgulama sayfa oluşturucu desteği ve çok daha fazlası gibi özellikler nedeniyle WordPress pazarındaki en iyi site içi arama eklentileri arasında yer almaktadır.

Ajax Search Pro, kullanıcılarınız sayfayı yenilemek için fazladan zaman harcamadan arama çubuğuna anahtar kelimeler yazmaya başlar başlamaz çalışmaya başlar. Ayrıca, aramanızın anahtar kelimesini unutursanız veya tamamını yazmak istemiyorsanız size zaman kazandırır. Daha sonra anahtar kelimeleri eşleştirmeye ve sonuçlar üretmeye çalışır.

Gönderileri, sayfaları ve her türlü özel gönderi türünü ve WooCommerce, Jigoshop ve diğer birçok eklentiyi destekler.

Ayrıca, arama, görüntü işleme uyumluluğuna sahip yerleşik kitaplıklara sahiptir. İçeriği, özel alanları, alıntıları kolayca ayrıştırabilir veya sadece web sayfanızın öne çıkan resmini görüntüleyebilir.

Ivory Search

Ivory Search, hem ücretsiz hem de premium sürümlerde bulunan bir başka popüler En İyi 5 WordPress Site İçi Arama Eklentisi ise WordPress site içi arama eklentisidir.

Ivory Search eklentisi, varsayılan WordPress aramasını geliştirir ve ayrıca yeni özel arama formları oluşturmanıza olanak tanır. Bu eklentiyi kullanarak sınırsız sayıda arama formu oluşturabilir ve bunları web sitenizde farklı türde aramalar yapmak için ayrı ayrı yapılandırabilirsiniz.

Eklenti, üstbilgi, altbilgi, kenar çubuğu, widget alanları, sayfalar, gönderiler, gezinme veya menü, özel gönderi türleri ve daha fazlası dahil olmak üzere web sitenizin farklı bölümlerinde özel arama formları göstermenize olanak tanır.

Ayrıca, bu eklenti WooCommerce, Polylang ve bbPress gibi birçok popüler WordPress eklentisi ile entegre olur. Ivory Search’ün premium sürümü, belirli yazar gönderilerini aramak ve belirli bir gönderi durumuna sahip gönderileri hariç tutmak gibi bazı harika işlevler sağlar.

Diğer birçok arama eklentisi gibi, daha iyi arama sonuçları için anahtar kelime türetmeyi de destekler.

4. Relevanssi

Relevanssi

En İyi 5 WordPress Site İçi Arama Eklentisi denildiği zaman akla gelen diğer bir eklenti ise Relevanssi, standart WordPress aramasını daha iyi bir arama motoruyla değiştiren başka bir kullanışlı WordPress site içi arama eklentisidir. Birçok özellik ve yapılandırılabilir seçenek ile doldurulmuş olarak gelir.

Bu güçlü ve süper etkili eklenti, kelime öbeği aramasına olanak tanır. Aynı şekilde, başlıkların, etiketlerin ve yorumların ağırlığını ayarlamanıza bile izin verir.

Bunun da ötesinde, bu WordPress arama eklentisi, arama sonucunu tarih yerine alaka düzeyine göre sıralar. Böylece ziyaretçileriniz anahtar kelimelerle veya kriterleriyle eşleşen içeriğe sahip olur.

Better Search

Better Search, varsayılan WordPress arama motorunu güçlü bir arama motoruyla değiştiren ücretsiz bir WordPress site içi arama eklentisidir. Arama hızını artırır ve gönderinin başlığı ve içeriğiyle alakalı arama sonuçları verir.

Bu arama eklentisi yalnızca gönderilerde değil, aynı zamanda sayfalarda ve diğer özel gönderi türlerinde de arama yapabilir. Arama çıktısını kolayca özelleştirmenize olanak tanıyan seçeneklerle birlikte gelir. Başlığa veya içeriğe daha fazla ağırlık atayabilirsiniz. Aynı şekilde, eklentiyi özelleştirmek için kendi CSS stillerinizi bile girebilirsiniz.

Bu site içi arama eklentisinin bir başka harika özelliği de, arama sonuçlarını özel arama şablonları olmadan temanıza entegre etmesidir. Ayrıca Better Search, WP-Super-Cache ve W3 Total Cache gibi önbelleğe alma eklentileriyle de çalışır ve çeviriye hazır olarak gelir. Bu da onu ücretsiz bir eklenti için daha iyi bir seçim haline getirir.