Adım Adım Domain Alma Rehberi

Alan adı anlamına gelen domain, web sitenizin internetteki adresini tanımlayan isimdir. Kişisel, kurumsal ya da e-ticaret sitesi kurmak için öncelikle bir domain satın almanız gerekir. Domain alma aslında, 1 ile 10 yıl süre ile kiralama işlemidir.

Alan adını kendi üzerinize tescil ettirerek web sitenizi ve markanızı garanti altına almış olursunuz. Özellikle markaların aynı domain ile .tr.net gibi diğer uzantıları da kaydettirmeleri gerekir. Bu sayede aynı isim ile farklı içerikler ve ürünler yayınlanamayacağı için marka kimliği güvence altına alınmış olur.

Domain almadan önce amaçlarınızı belirleyin. Kişisel web sitenizdeki içerikleri tanımlayan bir alan adı seçmeye özen gösterin. Aynı şekilde kurumsal şirketlerin ve markaların da ürün, hizmet ve servislerini tanımlayan, marka kimliğini ve şirket felsefesini yansıtan bir domain adı seçmeleri önemlidir. Domain, sizi ve markanızı dünyaya tanıtan kimliktir.

Domain Nasıl Alınır?

Domain alma işlemi oldukça kolaydır ve herhangi bir teknik bilgi gerektirmez. Domain almak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. İlk olarak satın almak istediğiniz domainin, daha önceden bir başkası tarafından satın alınıp alınmadığına dair müsaitlik durumunu sorgulayın. Sorgulama işlemini who.is adresinden ya da domainmerkezi.net.trnin Whois Domain Sorgulama ekranından yapabilirsiniz.
  2. İstediğiniz domain müsait ise, kişisel ya da kurumsal web sitenizin amaçlarına uygun olan uzantıyı seçtikten sonra “Sepete Ekle” butonuna tıklayın. Ardından “Sepete Devam Et” butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçin. Yerel bazda hizmet sunacaksanız, .tr uzantılı bir domain tercih edin.
  3. Dilerseniz sepetinizden domain alma/kiralama/tescil sürenizi uzatabilirsiniz. Alan adını kaç yıl süre ile kendi üzerinize kaydettireceğinizi seçtikten sonra “Ödeme Yap” butonuna tıklayın.
  4. “Giriş Yap” ekranından hesabınıza giriş yapın. İlk kez Domain Merkezi müşterisi olacaksanız, “Yeni Üye Hesabı Oluştur” butonuna tıklayarak bilgilerinizi doldurun.
  5. Ödeme ekranından sipariş özetinizi görüntüleyebilirsiniz. Ödeme yönteminiz olarak kredi kartı, havale veya EFT olmak üzere 3 farklı alternatiften birini seçebilirsiniz.
  6. Ödemenizi tamamladıktan sonra siparişiniz onaylanır ve domain alma işleminiz başarıyla sonuçlanmış olur. Domaininizi hiç beklemeden yönetmeye başlayabilirsiniz. Domaininizi yönetmek için Üye Paneli‘nizdeki “Alan Adlarım” menüsüne giderek “Yönet” butonuna tıklamanız yeterlidir.

Domain satın aldıktan sonra web sitenizi hayata geçirmek için hosting hizmeti de satın almalısınız. Dilerseniz teknik bilgiye ihtiyaç duymayacağınız Hazır Site Tasarım Aracı ile web sitenizi tek tıkla özelleştirebilirsiniz. Hazır Site Aracı, her türden kullanıcı ve farklı iş fikirleri için yüzlerce tema seçeneği sunar.

İhtiyaçlarınıza cevap veren bir hosting paketi seçtikten sonra alan adınız üzerinden web sitenizi yayınlayabilir, içeriklerinizi ve ürünlerinizi dünyayla paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Domain satın aldığınızda kayıt tarihi, tescil bitiş tarihi, adınız, sunucu ve iletişim bilgileriniz herkes tarafından görülebilir. Herhangi biri Whois sorgusu gerçekleştirdiğinde bu bilgilere ulaşabilir. Bu bilgileri gizlemediğiniz takdirde, spam mailler ya da siber güvenlik tehditleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Verilerinizi korumak için Whois Gizleme özelliğini kullanmanızı öneririz.